Wholesale Trader of a wide range of products which include 7217m angular contact bearing, angular contact ball bearing, bm3 angular contact ball bearing and zwl contact bearing.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Bearing Number | 7217 M |
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Width | 28mm |
| Inside Diameter | 85mm |
| Outside Diameter | 150mm |
| Color | Metallic Grey |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Bearing Number | 7206 |
| Material | Chrome Steel |
| Outer Diameter | 62mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Inside Diameter | 30mm |
| Brand | BM3 |
| Bearing Weight | 0.193 Kg |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Size | 7216 AW |
| Weight | 1.44 Kg |
| Brand | BM3 |
| Outer Diameter | 140 mm |
| Inner Diameter | 60mm |
| Avilable brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 340 / Piece Get Latest Price
| Brand | BM3 |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Bearing Number | 7006 B |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer Diameter | 55mm |
| Bore Diameter | 30mm |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Color | Metallic Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 13mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Brand | ZWL |
| Bore Size | 60mm |
| Shape | Round |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Box |
| Usage | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
Comprehending the varied desires of our clients, we are instrumental in presenting a comprehensive range of ZWL Contact Bearing.
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India