Leading Wholesale Trader of 6301 nbc ball bearing, stainless steel deep groove ball bearing, 75mm ball bearings, stainless steel ball bearing, 12mm ball bearing and round ball bearing from New Delhi.
₹ 571 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6301 |
| Material | Steel |
| Bore Size | 12mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Outer Diameter | 37 mm |
| Brand | NBC |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6308 |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Number Of Rows | Double Row |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Inside Diameter | 23 mm |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6206 |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Chrome Steel |
| Weight | 1.19 Kg |
| Bearing Bore Diameter | 75mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Number | 7308BEP |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Number Of Rows | Double Row |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Inner Diameter | 40 mm |
| Bearing Outer Diameter | 90 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6321 |
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 105 mm |
| Brand | BM3 |
| Usage | Industrial |
| Outer Diameter | 225 mm |
| Width | 12mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Bore Size | 45mm |
| Shape | Round |
| Pack Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Brand | BM3 |
| Usage | Industrial and Automobile |
Minimum order quantity: 100 Piece
To supply the ever rising needs of our customers, we are occupied in offering a wide range of Round Ball Bearing.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Type of Bearing | Ball Bearing |
| Outside Diameter | 52 mm |
| Bearing Number | 6304 |
| Weight | 0.1450 Kg |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| ID | 20 mm |
| Width | 15 mm |
| Brand | URB |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Number | 6207 |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 35 mm |
| Outside Diameter | 75 mm |
| Shape | Round |
| Brand | SKF |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Number | 6208ZZ |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | ARB |
| Inside Diameter | 85mm |
| OD | 190mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6208 |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 18 mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Brand | BM3 |
| OD | 80 mm |
| ID | 40 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6212 |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 22mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Brand | BM3 |
| ID | 60mm |
| OD | 110mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6210 |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 20 mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Inner Diameter | 50mm |
| Outer Diameter | 90mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Bearing Number | 6214 |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Thickness | 24mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| ID | 70mm |
| OD | 125mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 51 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6216 |
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Weight | 0.14 KG |
| Bearing Bore Diameter | 20mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Brand | BM3 |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Chrome Steel |
| Width | 17mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| OD | 55mm |
| ID | 25mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6215 |
| Brand | BM3 |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Chrome Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 1.18 kg |
| Number Of Rows | Double Row |
| Outside Diameter | 130mm |
| Shape | Round |
| Width Dia | 25mm |
| Inside Diameter | 75mm |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6300 |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 0.12 Kg |
| Number Of Rows | Double Row |
| Country of Origin | Made in India |
| ID | 10 mm |
| Usage | Industrial |
| Brand | BM3 |
| OD | 35mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Bore Size | 80mm |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 100gm |
| Brand | BM3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Outside Diameter | 180mm |
| Lubrication Type | Grease |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Shape | Round |
| Bore Size | 65mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
From our wide consignment, we are offering to our patrons an optimum class variety of BM3 Ball Bearings.
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type of Bearing | Ball Bearing |
| Bearing Number | 6305ZZ |
| Usage/Application | Industrial |
| OD | 110mm |
| Inner Diameter | 60mm |
| Width | 28mm |
| Brand | ARB |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1807 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Number Of Rows | Single Row |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Finishing Type | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Type of Bearing | Ball Bearing |
| Bearing Number | 7200 |
| Bore Size | 35mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Finishing Type | Polished |
| Brand | NSK |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 1206 TN/K |
| Application | Industrial |
| Material Grade | EN 31 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2202 |
| Material Grade | EN 31 |
| Condition | New |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2222/K |
| Material Grade | EN 31 |
| Condition | New |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2203-2 RS |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
| Material Grade | EN 31 |
| Condition | New |
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2300 |
| Condition | New |
| Material Grade | EN 31 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
₹ 230 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2306/K |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
| Material Grade | EN 31 |
| Condition | New |
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2307/K |
| Condition | New |
| Material Grade | EN 31 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
₹ 315 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2308/K |
| Condition | New |
| Material Grade | EN 31 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2314 M |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
| Material Grade | EN 31 |
| Condition | New |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | 2316 K/M |
| Condition | New |
| Material Grade | EN 31 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | BM3 |
| Condition | New |
| We deal in | Bulk orders |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Inner Diameter | 35 mm |
| Outside Diameter | 75 mm |
| Deals in | New |
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6208 |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Number Of Rows | Double Row |
| Outside Diameter | 80 mm |
| Inside Diameter | 18 mm |
| Usage | Industrial |
| Thickness | 40 mm |
| Brand | ARB |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Rows | Single Row |
| Bore Size | 15mm |
| Finishing Type | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| OD | 50mm |
| Usage | Industrial and Automobile |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6302 |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Number Of Rows | Double Row |
| Outside Diameter | 40mm |
| Width Dia | 13mm |
| Inside Diameter | 15mm |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Number | 608ZZ |
| Weight | 0.01 Kg |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| ID | 8mm |
| OD | 22mm |
| Brand | BM3 |
| Width | 7mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Bearing Number | 6319 |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 95mm |
| Width | 45mm |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Bearing Steel |
| Brand | BM3 |
| Type | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Rows | Double Row |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Bushes Type | Flanged |
Minimum order quantity: 50 Piece
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India