Wholesale Trader of a wide range of products which include snx spherical roller bearings, imperial spherical roller bearing, hydraulic spherical roller bearings, bm3 needle roller bearing, steel needle roller bearing and chrome steel needle roller bearing.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Number of Rows | Single Row |
| Material | Stainless Steel |
| Lubrication | Oil |
| Surface Treatment | Painted Coated |
| Shape | Spherical |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Application | Automobile |
| Surface Treatment | Polished |
| Structure | Spherical |
| Shape | Spherical |
| Dimensions | 200 x 62 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Lubrication | Grease |
| Shape | Spherical |
| Housing Material | Ductile Iron |
| Min. Bore Size | 150 mm |
| Max. Bore Size | 360mm |
| Product description | A mounted spherical roller bearing with a built-in hydraulic mount and dismount system that is dimensionally interchangeable with SC 3100 style products |
| Product features | Sealed inner unit protects bearing from contamination Combination triple-lip and auxiliary sealing system |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | NRB |
| Bore Diameter (mm) | 60mm |
| Number of Rows | Single Row |
| Color | Silver |
| Seal Type | Open |
| Cage Material | Sheet Steel |
₹ 1588 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | NRB |
| Outer Diameter (mm) | 20 mm |
| Number of Rows | Single Row |
| Seal Type | Open |
| Inside Diameter | 14 mm |
| Material | Stainless Steel |
₹ 930 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | NRB |
| Width | 3/4 Inch |
| Bearing Type | Cageless |
| Number of Rows | Single Row |
| Seal Type | Open |
| Max. Thickness | 30MM |
| Min. Thickness | 8 MM |
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India