Our range of products include 30207 taper roller bearing, 30236 taper roller bearing, 30234 taper roller bearing, 30238 taper roller bearing, 30232 taper roller bearing and 30321 taper roller bearings.
₹ 145 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30207 |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30236 |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30234 |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Shape | Round |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30238 |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30232 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Brand | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 4300 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 225 |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 225 |
| Width | 53.5 |
₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 225 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 225 |
| Width | 53.5 |
₹ 284 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Number of Rows | Single Row |
| Outer Diameter | 62 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Width | 18.25 |
₹ 654 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 30 mm |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 72 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Width | 20.75 |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 40 mm |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 90 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Width | 25.25 |
₹ 1520 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 130 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Width | 33.5 |
₹ 1780 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 140 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Width | 36 |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 70 mm |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 150 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| Width | 38 |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 80 mm |
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 170 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Width | 42.5 |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 180 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| Width | 44.5 |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 200 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Width | 49.5 |
₹ 8600 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 215 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Width | 56.5 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Number | 32006x |
| Number of Rows | Single Row |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
BM3 Ball Bearings are a type of rolling-element bearing that use balls to maintain the separation between the bearing races. BM3 is a globally renowned Swedish manufacturer of bearings and seals, and their ball bearings are designed to support both radial and axial loads while allowing for smooth, efficient rotation. They are commonly used in various applications, including automotive, industrial machinery, electric motors, and more.
Key Features of BM3 Ball Bearings:High-Performance Materials: BM3 ball bearings are made from high-quality steel or ceramic materials, offering excellent durability, strength, and resistance to wear.
Precision Engineering: BM3 designs their ball bearings to meet exacting standards, ensuring minimal friction and smooth operation
₹ 1945 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | ARB |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Available Other Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30206 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Other Brands | SKF,NBC,ARB,BM3 |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 430 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30215 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Brand | BM3 |
| Round | Shape |
| Available Brand | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30216 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 605 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30217 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Brand | BM3 |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 710 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30218 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Brand | BM3 |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 875 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30219 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Shape | Round |
| Brand | BM3 |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 76 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 35 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Width | 11.75 |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 20 mm |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 47 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Width | 15.25 |
₹ 265 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30308 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30309 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
₹ 345 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30212 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 32211 |
| Brand | BM3 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Bore Diameter (ID) | 35 mm |
| Outer Diameter (OD) | 72 mm |
| Application | Automobile |
| Available other Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
₹ 365 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30213 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brand | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 395 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30214 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brands | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 890 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30220 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Available Brand | BM3, SKF,NBC,ARB |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 1045 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30221 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Shape | Round |
| Brand | BM3 |
| Available Brand | BM3, SKF, NBC, ARB, NACHI |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 200 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Width | 41 |
₹ 1605 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 215 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Width | 43.5 |
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 140 mm |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Number of Rows | Single Row |
| Outer Diameter | 250 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width | 45.75 |
₹ 1860 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Outer Diameter | 250 |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width | 45.75 |
₹ 3130 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30230 |
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Automobile |
| Brand | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Shape | Round |
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India