Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer heavy duty ball bearing and spherical plain bearings.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Outer Diameter | 150mm |
| Weight | 0.555 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Application | Industrial |
| Width | 16mm |
| Brand | BM3 |
| Bearing Number | 6824 |
| Bearing Type | Deep Groove Thin Section Ball Bearing |
| Inner Diameter | 120mm |
Minimum order quantity: 50 Piece
Plain Spherical Bearings have an inner ring with a sphered convex outside diameter and an outer ring with a correspondingly sphered but concave inside surface. Their design makes them particularly suitable for bearing arrangements where alignment movements between shaft and housing have to be accommodated, or where oscillating or recurrent tilting or slewing movements must be possible at relatively slow sliding speeds, often accompanied with heavy loads.
₹ 1301 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Brand | BM3 |
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India