Pioneers in the industry, we offer industrial ucp bearings, pillow block bearings, pillow block bearing, spherical pillow block bearings, ucp pillow block bearing and round ucp bearing from India.
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Brand | BM3 |
| Usage/Application | Industrial, Automobile and Machinery |
| Weight | 1.6 kg |
| Bore Size | 20mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Bearing Number | UCP201 |
| Type of Bearing | Pillow Block Bearing |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Series | Color coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Color Coated |
| Brand | BM3 |
| Lubrication Type | Grease |
Minimum order quantity: 50 Piece
Keeping our synchronization with the development taking place in this industry, we are engrossed in delivering a broad range of Color Coated Pillow Block Bearings.
₹ 265 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | BM3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 1.6 kg |
| Bore Size | 55 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Color Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Series | Spherical |
| Feature | Scratch Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Color Coated |
| Lubrication Type | Grease |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
So as to furnish the ever-growing desires of our patrons, we are engrossed in delivering a comprehensive variety of Spherical Pillow Block Bearings.
Attributes :
Durable Finish
Reliable Service Life
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Packaging Type | Box |
| Brand | BM3 |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Bearing Number | P207 |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Surface Finish | Color Coated |
| Lubrication Type | Grease |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Bore Size | 32mm |
| Packaging Type | Box |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Surface Finish | Color Coated |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 50 Piece
With honest intentions to improve the standing we have earned in this arena, we are offering a distinct collection of UCP Chrome Steel Pillow Bearing.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 25 mm |
| Material | Chrome Steel |
| Packaging Type | Box |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Surface Finish | Color Coated |
| Brand | BM3 |
| Lubrication Type | Grease |
Minimum order quantity: 50 Piece
To supply the ever rising needs of our customers, we are occupied in offering a wide range of Long Life Span Pillow Block Bearing.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Packaging Type | Box |
| Brand | BM3 |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Surface Finish | Color Coated |
| Lubrication Type | Grease |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | BM3 |
| Packaging Type | Box |
| Bore Size | 4 inch |
| Weight | 1 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Color Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Bearing Number | Ucfc 210 |
| Housing type | Pillow block unit |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Manual Lubrication |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Seal Type | Rubber Seal |
| Material | Bearing Steel |
| Locking type | Set Screw |
| Lubrication | Grease |
| Seal | Nitrile |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Number | UCF 211 |
| Housing type | Pillow block unit |
| Housing Material | Chrome Steel |
| Lubrication | Self Lubrication |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Number | UCT 207 |
| Housing type | Pillow block unit |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Self Lubrication |
| Brand | BM3 |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Packaging Type | Box |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Surface Finish | Color Coated |
| Lubrication Type | Grease |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 50 Piece
From our wide consignment, we are offering to our patrons an optimum class variety of Corrosion Resistant Pillow Block Bearing.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Bore Size | 30.0 mm |
| Weight | 1.35 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Box |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Surface Finish | Color Coated |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 50 Piece
Due to our immense capability in this work domain, we have brought forth a huge variety of Colored Block Bearings.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iorn |
| Outside Diameter | 165mm |
| Type of Bearing | Plummer Block Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 12 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Bore Diameter | 80mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
| Material | Chrome Steel |
| Brand | BM3 |
| Condition | New |
| Material Grade | EN 31 |
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India