Our range of products include 18 mm spherical bearing, industrial spherical roller bearings, industrial spherical bearings, 42 mm spherical bearing, spherical roller bearing and chrome steel spherical roller bearing.
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Type | Spherical Bearing |
| Brand | BM3 |
| Bearing Number | 22205 |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Outer Diameter | 52 mm |
| Width | 18mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Type | Spherical Roller Bearing |
| Outer Diameter | 130mm |
| Packaging Type | Box |
| Inner Diameter | 75mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Chrome Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | BM3 |
| Width | 31mm |
| Bearing Weight | 1.55 Kg |
Minimum order quantity: 20 Piece
Known for our reasonable rates, we have come up with a world class assortment of Industrial Spherical Roller Bearings.
Long Service Life, Smooth-rolling Motion & Premium Quality Product.
Made of High-quality Raw Materials & Updated with the Latest Design Technology.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Brand | BM3 |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| No. Of Row | Double Row |
| Bushes Type | Flanged |
Minimum order quantity: 10 Piece
Riding on vast volumes of expertise in this arena, we are occupied in offering Industrial Spherical Bearings.
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Shape | Spherical |
| Packaging Type | Box |
| Brand | BM3 |
| Bearing Number | 29412 |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 60 mm |
| 0uter Diameter | 130 mm |
| Width | 42mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | BM3 |
| Material | Mild Steel |
| Outer Diameter | 90mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Inner Diameter | 48mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 23120CE4 |
| Type | Roller Bearing |
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Double |
| Lubrication | Oil |
| Packaging Type | Box |
| Brand | BM3 |
| Bore Size | 60 mm |
| Inner Diameter | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 645 / Piece Get Latest Price
| Type | Roller Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 2.1 Kg |
| Part Number | 22216CW33C3 |
| Lubrication | Oil |
| Brand | BM3 |
| Bore Size | 60 mm |
| Outside Diameter | 140mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | BM3 |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Lubrication | Oil |
| Shape | Spherical |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
In order to furnish the variegated desires of our clients, we have brought forth an extensive consignment of Double Row Spherical Roller Bearings
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
| Material | Chrome Steel |
| Brand name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Condition | New |
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India