Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer industrial cylindrical roller bearing, cylindrical needle roller bearing, taper cylindrical roller bearing, plain cylindrical roller bearings, cylindrical roller bearings and cylindrical needle roller bearings.
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Type | Roller Bearing |
| Number Of Rows | Double Row |
| Weight | 2.5 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Lubrication | Grease |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
| Inner Diameter | 45mm |
| Outer Diameter | 80mm |
| Uses/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
Long Service Life, Smooth-rolling Motion & Premium Quality Product.
Made of High-quality Raw Materials & Updated with the Latest Design Technology.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Rows | Double Row |
| Weight | 1.5 kg |
| Material | Mild Steel |
| Type of Bearing | Needle Rolled |
| Outer Diameter | 12 inch |
| Shape | Cylindrical |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Tapered |
| Brand | BM3 |
| Outer Diameter | 85mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 6 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Piece
Owing to our experts and rich industrial knowledge, we are keenly successful bin presenting Tapered Cylindrical Roller Bearing. We offer these at reasonable rates.
Attributes :
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 70 mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Lubrication | Grease |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Chrome Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Supported by trained personnel, we are readily instrumental in presenting a comprehensive spectrum of Chrome Steel Cylindrical Roller Bearings.
Features:
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing |
| Shape | Round |
| Material | Chrome Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bearing Number | NJ206 |
| Width | 16mm |
| ID | 30mm |
| OD | 62mm |
| Bearing Weight | 0.21 Kg |
Minimum order quantity: 100 Piece
Long Service Life, Smooth-rolling Motion & Premium Quality Product.
Made of High-quality Raw Materials & Updated with the Latest Design Technology.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 60 mm |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Cylindrical |
| Material | Chrome Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Brand | BM3 |
Minimum order quantity: 50 Piece
Reckoned amid one of the credible market names, we are willingly engaged in offering to our patrons Cylindrical Needle Roller Bearings.
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | BM3 |
| Bearing Number | N-204 M |
| Number Of Rows | Single Row |
| Material | Chrome Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Industrial |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Model Number | NJ-2206 |
| Brand | ZNZ |
| Material | Chromium Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Usage/Application | Industrial |
| Packing Type | Box |
| Inner Diameter | 30mm |
| Outer Diameter | 62mm |
| Width | 20mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 7600 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | Goel Bearing |
| Bearing Number | QJ-228M |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Width | 42 |
| Material | Chrome Steel |
Long Service Life, Smooth-rolling Motion & Premium Quality Product.
Made of High-quality Raw Materials & Updated with the Latest Design Technology.
₹ 423 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Number | QJ-309M |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| Width | 25 |
| Material | Chrome Steel |
Long Service Life, Smooth-rolling Motion & Premium Quality Product.
Made of High-quality Raw Materials & Updated with the Latest Design Technology.
₹ 605 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Number | N-312 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 2349 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Bearing Number | N-318 |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type | Tapered |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Application | Machinery and Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Brand | BM3 |
| Product Type | Anti Corrosive Taper Cylindrical Roller Bearings |
Minimum order quantity: 100 Piece
Owing to our experts and rich industrial knowledge, we are keenly successful bin presenting Plain Cylindrical Taper Roller Bearing. We offer these at reasonable rates.
Attributes :
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome steel |
| Available Brand | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Condition | New |
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-208 |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | A210 |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-228 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand name | BM3 |
| availabe brand | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-221 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| available brand | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand name | BM3 |
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | BM3 |
₹ 2605 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Condition | New |
₹ 2205 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-224 M |
| Material | Chrome Steel |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-222 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 1705 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-220 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Condition | New |
₹ 1260 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Condition | New |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-216 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | BM3 |
₹ 855 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-215 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| condition | New |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-214 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | BM3 |
₹ 840 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-213 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| condition | New |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 1145 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | Bm3 |
| condition | New |
₹ 585 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-211 M |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 595 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Condition | New |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Condition | New |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Available Brand | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | BM3 |
| Condition | New |
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-308 |
| Material | Chrome Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-309 |
| Material | Chrome Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Automobile |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 435 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-310 |
| Material | Chrome Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-314 |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| Brand Name | BM3 |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-315 |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Brand Name | BM3 |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
₹ 1505 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | N-316 |
| Material | Chrome Steel |
| Application | Industrial |
| Available Brands | BM3 - SKF - NBC - ARB |
| condition | New |
Vikram Goel (Director)
Goel Bearing Agency
1st Floor, House No. 748, Katra Dhobiyan, Farash Khana, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India